Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
»  Despre Romani
Mier Aug 31, 2016 11:47 am Scris de Sergio

» ai dreptul sa fii platit pentru munca ta orice ar fi!!!
Mar Aug 30, 2016 2:44 pm Scris de Sergio

» Vizualizati primul subiect
Mar Aug 30, 2016 1:14 pm Scris de Sergio

Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Cei mai activi postatori ai lunii

ai dreptul sa fii platit pentru munca ta orice ar fi!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ai dreptul sa fii platit pentru munca ta orice ar fi!!!

Mesaj Scris de Sergio la data de Mar Aug 30, 2016 2:44 pm

Salut m-am gandit sa fac acest forum pentru toti cei care au patit si vor pati ca mine!!!

Si eu ca orice roman,am venit in Italia pentru un trai mai bun.Am lucrat primele luni la negru fara nici un contract de munca,ca gradinar,instalator zugrav etc.Lasadu-mi CV.u la Centro per l'impiego m-au sunat intr-o zi o doamna intrebandu-ma daca imi mai caut de lucru! fireste ca i-am dat repede un raspuns pozitiv. Imediat a doua zi 20-04-2016 la 14:00 la lucru intr-o brutarie...am lucrat vreo 2-3 zile de 9 ore apoi a inceput infernul!!! Am inceput sa lucrez 10-12-14 ore pe zi. Pana pe data de 9-05-2016 am lucrat fara contract de pe 10-05-2016 mi-au facut in sfarsit contractul de lucru.M-am bucurat la inceput vazand ca lucrez in regula...dar pe contract erau notate 40 ore saptamanale,dar eu am lucrat 2 luni si ceva Mai-Iunie si jumatate din Iulie cate 16 ore pe zi fara pauza nici macar 10 min. ..Eram ca un robot dormeam 3-4 ore si iar la treaba ce sa va zic o munca de nedescris,nu stateam cu zilele la masa...mancam doar cate ceva de pe acolo din zbor. Mentionez ca am lucrat in perioada 20-04-2016>>>20-08-2016.In astea 4 luni de munca am primit bani doar pe cateva zile de aprilie si pe luna mai atat..si aia cate 50 de euro..cate 100-150 cat avea patronu chef. Neavand alta solutie fiind casatorit cu 2 copii acasa am rezistat cat mai mult dar n-am mai putut. Am anuntat pe data de 20 ca eu nu mai vin la munca pe motiv de neplata. Astazi suntem in data de 30-08-2016 sunt licenziat pentru ca au zis eu''Am abandonat locul de munca''.Noroc ca am un prietende familie italian care spre uimirea mea e seful sindicatului aici in Campiglia Marittima si a intervenit el cu avocati cu tot sa-l faca pe nenorocit sa-mi platesca toate orele tot...inclusiv tot timpul cat am stat acasa pentru ca nu are un motiv rezonabil de licenziament... Acum am ajuns la un consens cu el ......Imi va plati totul inclusiv avocatii si sindacatul l-am pus cu botul pe labe.Poate or sa invete odata ca noi romanii suntem mai destepti de 1000 de ori ca ei. Twisted Evil DACA AVETI SI VOI O PROBLEMA DE GENUL ASTA VA ASTEPT AICI SA DISCUTAM!!! Smile
Sergio
Admin

Puncte : 6
Data de inscriere : 30/08/2016
Varsta : 25
Localizare : Campiglia Marittima

Vezi profilul utilizatorului http://despreromani.amforum.net

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum